Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Miedzianej Górze - Komunikat w sprawie preferencyjnego zakupu węgla przez mieszkańców

Informacje

centrum Miedzianej Góry

Budynek węgielni

Mur oporowy w Bobrzy z lotu ptaka

Mur oporowy i staw

Giełda samochodowa na torze Kielce w Miedzianej Górze

Mur oporowy w Bobrzy z lotu ptaka

Komunikat w sprawie preferencyjnego zakupu węgla przez mieszkańców

Rozpoczynamy kolejny nabór wniosków o zakup preferencyjny paliwa stałego. Nowe wnioski o zakup węgla na drugi okres zakupowy można składać w terminie od 18 stycznia 2023 r. do 28 lutego 2023 roku.

Wnioski należy złożyć w Urzędzie Gminy w Miedzianej Górze, ul. Urzędnicza 18, 26-085 Miedziana Góra – punkt obsługi interesanta na parterze, przy wejściu do budynku. Można je również przesłać za pomocą platformy EPUAP (podpisane podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym) oraz pocztą. W pierwszej kolejności realizowane są wnioski złożone w I transzy zakupowej. Wnioskodawcy, którzy złożyli do tut. Urzędu do 31 grudnia 2022 r. wniosek o zakup preferencyjny paliwa stałego i dotychczas nie zakupili węgla z braku jego dostępności, będą obsługiwani w pierwszej kolejności. W przypadku gdy chcą jednorazowo zakupić cały przysługujący im limit z dwóch okresów zakupowych, tj. maksymalnie 3 tony, wtedy mogą złożyć nowy wniosek lub dokonać korekty starego, ale będą wciągnięci na listę oczekujących do realizacji w II okresie zakupowym.
Węgiel dostarczany przez spółkę Tauron Wydobycie S.A. pochodzi tylko z polskich kopalni, jest oferowany luzem w sortymentach: grubych, średnich i miałowych o parametrach jakościowych zgodnych z załącznikiem nr 4 do Umowy, który poniżej publikujemy. Zasady i tryb zakupu węgla od Gminy po preferencyjnej cenie są takie same jak w pierwszym okresie zakupowym.
Do dokonania zakupu preferencyjnego jest uprawniona osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego. Węgla na preferencyjnych zasadach nie będą mogły kupić osoby, które w sezonie grzewczym 2022 – 2023 zakupiły węgiel po cenie niższej niż 2000 zł za tonę w ilości co najmniej takiej, jak określona w rozporządzeniu, tj. 3 tony.
Jednocześnie informujemy, że:

  1. Cena brutto zakupu paliwa stałego wynosi 1.950 zł za tonę.
  2. Limit zakupu paliwa stałego na okres od 1 stycznia 2023 r. wynosi 1,5 tony na jedno gospodarstwo domowe.

W przypadku gdy do dnia 31 grudnia 2022 r. nie dokonano zakupu paliwa stałego albo dokonano zakupu paliwa stałego w ilości mniejszej niż 1,5 tony, ta niewykorzystana ilość paliwa stałego powiększa limit na II okres, maksymalnie do 3 ton.

Dystrybucja węgla, zakupionego przez Gminę na preferencyjnych zasadach jest realizowana przez lokalne składy węgla:

  • Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowo-Budowlane Ewa Stolarska, skład węgla w Przyjmie, ul. Piotrkowska 44;
  • Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „SPED-BUD” Moćko Wiesława, skład węgla w Przyjmie, ul. Dolna 11.

Koszt dostarczenia węgla ze składu do gospodarstwa domowego ponosi mieszkaniec. Węgiel można odebrać też własnym transportem. Auta będą ładowane stosownie do ich dopuszczalnej masy całkowitej (DMC).

Gmina Miedziana Góra nie ponosi odpowiedzialności za jakość węgla. Możliwość zakupu poszczególnych sortymentów węgla uzależniona jest od oferty podmiotu wprowadzającego,
tj. spółki Tauron Wydobycie oraz dostępności, na którą Gmina Miedziana Góra nie ma wpływu.

Pliki do pobrania:

nowy wniosek o preferencyjny zakup węgla,

informacja na temat trybu zakupu węgla 

załącznik nr 4 – certyfikat jakości paliw stałych.